| Gherman_Paul_1999 a întrebat:

Salut,
Puteti sa imi dati va rog definitiile pentru respiratia aeroba si anaeroba?

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Da.
Respiraţia este procesul prin care organismele mobilizează energia stocată în substanţele organice în vederea utilizării acesteia.
Eliberarea energiei se produce totdeauna în interiorul celulelor, prin reacţii de oxidoreducere şi cu ajutorul unor enzime.
În lumea vie există două tipuri de respiraţie: respiraţie aerobă şi anaerobă.
Respiraţia aerobă este contrariul fotosintezei şi că substanţele finale nu mai pot fi folosite ca sursă de energie chimică. Energia rezultată este transferată unui compus chimic numit acid adenozintrifosforic (ATP).
Substanţe organice + O2 → CO2 + H2O + Energie.

Respiraţia anaerobă constă în oxidarea parţială a unor substanţe organice, rezultând compuşi organici şi, eventual, CO2 după ecuaţia generală:
Substanţa organică A → Substanţa organică B + CO2 + Energie.
Acest tip de respiraţie a fost descoperit la ciuperci şi bacterii şi apoi în ţesuturile plantelor superioare. Din cauză că oxidarea nu este completă (vezi ecuaţia) se obţine o cantitate mică de energie de la fiecare moleculă consumată.
2NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O.

| Ana7807820 a răspuns:

Imi pare rau dar in regulamentul TPU se spune ca nu ai voie sa pui intrebari legate de facutul temelor.

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Nu-i da termeni d-astia mai...
Respiratia Aeroba este prezenta la majoritatea plantelor, animalelorsi necesita oxigen.
Respiratia Anaeroba este prezenta la plante(in unele cazuri in care plantele sunt inundate) si nu necesita oxigen. Cantitatea de energie emanata de respiratia aeroba este mai mare decat cea anaeroba. Clasa a 10-a, hă? rolling on the floor Acum 2 ore le-am facut.