| g0ldengrillz7 a întrebat:

Saptamana asta ma duc sa ma inscriu la facultate, insa am o nelamurire. La Geografie, unde vreau eu, se intra pe baza de concurs (medie bac si scrisoare de motivatie) admis/respins si se plateste o taxa de admitere de 200 lei. Intrebarea e urmatoarea: in cazul in care sunt respins, banii se restituie? La toate facultatile e asa?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, banii nu se restituie, ei sunt folositi pentru organizarea admiterii. Practic exista niste oameni care citesc acele scrisori de motivatie, altii care fac o ierarhie a mediilor de admitere. Ei trebuie platiti si vor fi platiti din taxa de admitere. Chiar daca nu esti admis, munca s-a facut si trebuie platita. La toate facultatile exista o taxa de admitere, pe care o platesti ca sa intri in admitere. Nu iti este restituita daca esti respins.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Si nu este cam incorect? Daca sunt 80 de locuri si inscrisi tot 80, se mai face munca asta de birou? Dar daca sunt 80 de locuri si 2000 de concurenti, nu este cam incorect ca restul de pana la 2000 sa dea niste bani aiurea? Cei ce fac aceste munci de birou, nu ar trebui sa fie platiti din taxa de admitere a celor admisi? Mi se pare cam naspa treaba asta, ar veni ca si cum as da bani la microbuz sa ma deplasesz la oras dar sa nu gasesc nimic din ce caut.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi pentru ce este taxa, nu platesti ca sa intri, ci ca sa dai examenul. Ca sa iau comparatia ta: e ca si cum ai plati microbuzul in oras sa mergi sa te intalnesti cu iubita, ai merge cu el si apoi ai cere banii inapoi fiindca iubita nu a venit la intalnire si te-ai dus degeaba. Munca asta se face indiferent daca se inscriu 2 sau 2000 si este proportionala cu numarul inscrisilor. Oricati s-ar inscrie, dosarele se verfica (sa fie complete, sa indeplineasca regulile, sa nu aiba falsuri). Si munca aceasta este platita din cei ce solicita verificarea lor (adica candidatii care le-au depus). Ia gandeste-te cum ar fi daca ai plati taxa de inscriere, ai da trei examene foarte grele, in trei zile diferite si apoi ai pica primul sub line. Dar ai sti ca cineva ti-a verificat dosarul, ti-a supravegheat probele, a formulat subiectele si a corectat lucrarile (taxa de examen este mai mare la facultatile cu examen)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia fa-ti tu un cinematograf. Vinzi 500 de bilete, la final 56 iti cer banii inapoi ca lor nu le-a placut filmul. Le dai banii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ok,am inteles. De ce nua r fi platiti acei oameni sau munca de organizare din banii statutului? Stiu inca de mult timp sunt licee cu taxe insa nu sunt de acord cu aceste taxe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

E vorba ca fac un triaj in spectatori. La usa triez eu cine sa intre si cine nu. Practic daca iau 500 de spectatori si bag numai 80 cate locuri sunt, restul care nu sunt admisi in cinema, bineinteles ca isi primesc banii inapoi. Asa cred ca ar fi bine si la aceste licee cu taxe. Sa plateasca taxa numai cine este admis.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca banii statului nu exista. Asa-zisii bani ai statului sunt bani din impozite si taxe colectate de la cetateni. Si sunt detul de putini, iar nevoile sunt mari. Intreaba tu in general cetatenii daca ar fi de acord sa plateasca taxa de admitere a celor acre nu iau la facultate, sa vezi ca nu multi ar fi dispusi. Pana la urma, taxa asta actioneaza si ca o inhibitie pentru inscrierile abuzive (candidati complet nepregatiti care se inscriu doar in bataie de joc)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia l-am impuscat pe Ceasca, e capitalism. Cine e urat prost si nu are bani nu traieste. Dar il criticam pe Hitler.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Tare!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NUUU, taxa de înscriere la admitere NU se restituie!
La orice facultate este la fel, doar că valoarea taxei poate să difere.

Toate cele bune!