| 101097 a întrebat:

Scuzati tema. As vrea sa imi spuneti toate liceele din Baia Mare, cu toate profilele. Nu ma intereseaza neaparat Mate-Info, dar Bio-Chimie, Stiinte Sociale sau Filologie da! Si unde as putea sa merg [licau in Baia Mare si facutlate aproape de BM] daca as dori sa ma specializez pe Ecologie, Natura etc?

Răspuns Câştigător
| Dena01 a răspuns:

Salut!

Daca acum esti clasa a 8a, vor avea loc imediat targurile de oferte, unde vei merge cu dirigintele sau diriginta si unde toate liceele isi vor prezenta ofertele de studiu. Acolo poti sa te interesezi si sa obtii informatii.
Si in primul rand ar trebui sa te orientezi in functie de media pe care o ai.
Sii, ori vrei Bio Chimie ori Filologie sau Stiinte Sociale - primul se axeaza pe materiile exacte, reale, in timp ce al doilea e total opusul. De obicei, daca vrei sa urmezi o cariera in domenii care se bazeaza pe fizica, chimie, biologie si mate, alegi primul profil; daca vrei drept, limbi sau stiu eu, le alegi pe celelalte.
Eu sunt la Sincai, la stiinte ale naturii - un fel de bio-chimie sub un alt nume si merita.chiar merita! happy

1 răspuns:
| derpina a răspuns:

Cel mai bun e Emil Racovita in cazul asta. intreaba-ti profesorul de biologie pentru mai multe detalii