| paul55 a întrebat:

Salut, stiu ca sunt doar clasa a V-a, dar ma gandesc daca e bine sau nu sa dau la un liceu cu profil mete-info, dar azi la informatica doamna mi-a spus ca daca dam la mate-iinfo trebuie sa invatam si sa stim foarte bine matematica, iar eu la matematica sunt de 10, nu mi se pare grea, chiar usoara si stiu destul de multe despre calculatoare, si acum mai fac si informatica, adica de ex: mama mi-a mutat calculatorul cu tot cu birou si a demontat toate firele si eu le-am montat la loc si acum totul merge perfect, si ma gandesc, ca nu toti de la mine din clasa ar stii sa faca asta, si nu m-am uitat aproape deloc la culor cand bagam firele in mufa. SI intrebarea mea este: SUNT DESTUL DE PREGATIT PANA ACUM SA DAU LA UN LICEU CU PROFIL MATE-INFO? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MJlover a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana ajungi in clasa a 8-a pentru ca eu sunt a 8-a si nu e atat de usor.e adevarat e foarte frumoasa matematica, si imi plac mult calculatoarele.dar pana acum stii destul de multe, daca o sa inveti bine in continuare si in clasa a sasea o sa iti placa fizica ai toate sansele sa ajungi la un liceu cu profil mate-info happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La mate info nu inveti sa bagi firele in calculator... inveti programare, algoritmica, inveti analiza matematica... ai sa iti dai tu seama mai tarziu daca esti pregatit sau nu.

| ɔɐıɔ a răspuns:

Matematica de pe a V-a nu se aseamana cu matematica de la liceu, problemele devin tot mai grele. La informatica nu e despre calculatoare, ci despre programare, nu iti cer sa intelegi ce inseamna, dar este ca si o limba de scris programe. Asteapta pana in clasa a 7-a macar sa iti dai seama ce inseamna "matematica" cu adevarat!
Mult succes la scoala!

| ElenaSA a răspuns:

Esti prea mic pentru a avea un raspuns la intrebarea ta acum.Si matematica este usoara acum.Te poti hotari mai tarziu.