| bighoss21 a întrebat:

Salut, sunt cat pe ce sa ma inscriu la Facultatea de Stiinte Politice din cadrul Universitatii Bucuresti. Sunt pasionat de istorie, dar la fac de istorie nu prea am optiuni dupa absolvire, in afara de domeniul istoriei. La sp se ating mai multe ramuri si pot sa fac masterul in resurse umane etc. Pareri?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"La terminarea studiilor de licență sau master ale Facultății de Istorie poți activa în varii domenii, de la cel didactic, până la arheologie și arhivistică. Absolvenții facultății pot deveni cercetători, profesori, muzeografi, arheologi, arhiviști, diplomati, bibliotecari, specialiști în cadrul unor instituţii şi organizaţii axate pe problematica patrimoniului sau integrării europene (în primării, prefecturi), ghizi turistici..."

Citeste mai multe aici:
https://history.uaic.ro/admitere/de-ce-la-istorie/

Dintre cele două, mai bine alege facultatea de istorie.
Foști colegi de-ai mei, din liceu, care au absolvit științele politice s-au reprofilat. Lucrează in alte domenii.