| ALINZ123 a întrebat:

Salut, sunt clasa a-8 a și as vrea sa va întreb dacă ar fi ok sa ma duc pe filologie. Ce facultate pot urma dupa? Ce job as putea sa am după terminarea unei facultăți? Ar fii mai bine sa ma duc pe real? Cel mai bun răspuns are fundă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea unui liceu de filologie, poti face orice facultate doresti, ca nu-i obligatoriu sa ramai in acelasi domeniu.
In orice caz, trebuie sa te dezamagesc, pentru ca facultatile nu vin cu joburi atasate la terminarea lor, uenroi necesitand ani de zile, sa poti concura si lau un job in domeniul in care te-ai pragatit, deoarece anual ies mii de studenti de pe bancile facultatilor si nu se gasesc joburi.
Incearca sa faci o postliceala de meserii, ca ai sanse mai mari sa gasesti imediat un job, pentru ca, pe perioada cursului, faci practica in domeniul respectiv.

| Yurisa a răspuns:

Poti urma orice facultate. Nu esti constrans de profilul de la liceu. Poti urma de la istorie, litere, drept, jurnalism lana la finante, info, medicina. Conteaza ce te pasioneaza. La facultate, oricare ar fi ea, nu te intreaba nimeni ce ai urmat in liceu.

| BilaRomânească a răspuns:

Nu te duce pe profile de uman, nu se face școală și îți moare creierul după dai la o facultate de umanism și o să regreți toată viața