| chiken69 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si ma cam gandesc cum functioneaza faza cu liceul. ma pasioneaza foarte mult web development-ul(adica chiar invat foarte mult in timpul meu liber si ma descurc bine) dar din cate am vazut in licee se face o informatica de cacao, sa zic eu asa mai frumoshappy plus ca am observat ca se invata numai C++,ceva ce nu prea ma intereseaza pe moment. Nu prea ma axez pe scoala/examen, deoarece nu vreau sa intru la un liceu de TOP, ca sa am timp sa ma axez pe asta in timpul liber. Voi ce parere aveti despre decizia mea?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Daca traiesti cu impresia ca web development inseamna numai HTML si CSS, nu stii mare lucru despre subiect. Vrei-nu vrei, daca ai intentia sa performezi in domeniu, trebuie sa inveti programare. Si Java/Javascript este 80% C/C++, la nivel de sintaxa. Asta ca sa nu vorbim de principiile generale ale programarii, care iti vor folosi cand vei trece la PHP, Python sau ce s-o mai inventa.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai cum sa faci IT daca nu esti as in C++. Oricat ai invata in timpul liber, vei ramane doar un executant. Daca poti intra la un liceu foarte bun, nu ezita nici o clipa, e o sansa uriasa. Toti cei pe care ii stiu si care au intrat la un liceu mai slab ca sa aibă timp pentru studiu individual, au regretat teribil

| chiken69 explică (pentru Brigaela):

Am sa invat si C++, dar nu ii vad rostul in web developmenthappy

| Brigaela a răspuns (pentru chiken69):

Fiindca esti prea incepator si deocamdata esti doar un executant al ideilor altora. Daca vei reusi sa il inveti, ii vei intelege si importanta. Daca nu vei reusi sa il intelegi, vei continua sa nu ii vezi rostul

| chiken69 explică (pentru JackR):

Da dar ideea e ca nu am invatat doar html si css, pe langa asta am invatat foarte mult Js, python ma descurc, iar la php mai greu. Dar eu nu cred ca trebuie sa invat C++ in momentul acesta, deoarece am intrebat multi oameni din domeniu si au zis ca nu ma ajuta cu nimic.

| JackR a răspuns (pentru chiken69):

Daca traiesti cu impresia ca web development inseamna numai HTML si CSS, nu stii mare lucru despre subiect. Vrei-nu vrei, daca ai intentia sa performezi in domeniu, trebuie sa inveti programare. Si Java/Javascript este 80% C/C++, la nivel de sintaxa. Asta ca sa nu vorbim de principiile generale ale programarii, care iti vor folosi cand vei trece la PHP, Python sau ce s-o mai inventa.

| Samariteanul a răspuns:

E buna, dar ai nevoie de o situatie financiara bunicica in familie care sa te mentina cu pregatiri pe viitor daca te intereseaza development-ul(poti gasi multe lucruri si pe Yt care sa te ajute)

| Nevroza a răspuns:

Poti face un liceu normal si sa intri la informatica economica. Facultatea e mai importanta. Cu liceul nu faci nimic, crede-ma!

| Doarof3 a răspuns:

Pai pentru a putea profesa în asta Îți trebuie și liceu(mate-info) și facultate în IT, deci mai bine te-ai apuca de învățat, deoarece fără studii nu te angajează nimeni

| chiken69 explică (pentru Doarof3):

Nu am mentionat nicaieri ca nu ma voi duce la facultate, doar ca pe parcursul liceului am sa imi dedic tot timpul platformelor ca udacity, udemy, freecodecamp si altelehappy