| pateulacuptor24 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 8 a si ma stradui sa invat la matematica si la romana. Faza este ca, stiu pe aproape toate formulele la matematica si ma descurc surprinzator de bine la geometrie. La romana imi place sa citesc si iubesc sa asociez si sa scriu compuneri.
La ultimele 4 simulari pe care le-am dat am oscilat la note (7.30-7.10-7.30-7.40 romana, 5.40-4.40-4.60-4.60 mate) si nu stiu ce sa fac! Ma deprima enorm, lucrez 4 ore la matematica si la romana 2 ore in FIECARE zi (am lucrat si peste 40 de teste, si exercitii separat); ma si meditez dar am luat note oribile la simulari. Imi este frica de examen. Atunci cand dau simulare, ma pierd (nu ma panichez) si ma uit in gol la foaie, nu ma pot incadra in timp, uit tot ce invat… Si la romana la fel. Uit cum sa ma aranjez in pagina, scriu lucruri care n-au sens. Ce pot sa fac?!? Vreau sa scot peste 8 neaparat! Este imposibil sau nu? Nu pot merge la psiholog si nu pot trata asta nici cu mama, e indiferenta si vrea sa scot neaparat media aceea.

Răspuns Câştigător
| miaumiau8888 a răspuns:

E vesnicul stres inainte de un examen. Uiti lucrurile pentru ca nu le mai poti asimila in timpul stresului. Poate nu simti ca esti indeajuns de bun oricat ai lucra, si asta te preseaza. Incearca sa gandesti rational, pentru tine, nu pentru examen, si ai sa vezi ca stii mai mult decat crezi. Cu cat mai mult faci la mate cu toate ca stii formulele, cu atat mai putin vei invata sa iti controlezi emotiile astea. Fa o pauza, citeste ceva fain, si asculta niste muzica. Renunta la ideea de perfectiune, pentru ca esecul va exista toata viata ta. Ideea e sa faci ceea ce poti, ceea ce vrei, si sa iti dai seama ca indiferent de problema, mereu exista o solutie in orice. Conteaza unde o cautihappy

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Continua sa lucrezi zilnic la matematica, iar in weekend sa stai in casa si sa rezolvi exercitii si probleme la matematica, macar 3 ore dimineata si 3 ore dupa amiza, ca acolo ai problemele cele mai mari, iar matematica se invata numai rezolvand exercitii si probleme.
Succes la examen!