| Maiahshdj a întrebat:

Salut!
Sunt clasa a 8-a si nu prea ma descurc cu matematica, as vrea să-mi spuneți niște licee din București mai exact sector 6 de filologie si stiinte sociale care sa nu pună asa mare accent pe tocit

2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Matematica de liceu este cu totul altfel. Este mult mai frumoasa decat matematica din scoala generala. Nu cauta sa fugi de matematica. Cauta sa intrii la un profil care iti place indiferent daca are sau nu matematica. Trebuie sa faci ce iti place tie. Doar la mate-info e mai grea matematica, in rest e usoara la toate profilurile. Nu o sa iti placa niciodata toate materiile. Mie, spre exemplu nu mi-a placut niciodata istoria. Daca as fi intrat la filo si as fi dat bac la istorie cred ca nu il luam.
Concluzie: Alege un profil care sa iti placa tie indiferent daca are sau nu matematica. Daca intr-adevar vrei sa fugi de matematica, nu te duce la mate-info. In rest e usoara matematica. O inveti cu putin ajutor. Important e sa iti placa si celelalte materii. Oricum, la liceu faci niste lucruri generale. Abia de la facultate incepi sa faci doar ce iti place. Dar si acolo gasesti materii care nu o sa iti placa.

| isemilia a răspuns:

1. Oferta educationala a acestui an.
2. Filologie si stiinte sociale sunt sinonime cu tocit. Asta daca vrei sa inveti ceva. Daca nu, la un liceu slab nu vei invata nimic, asadar nu vei toci nimic.