| BuburuzaVesela a întrebat:

Salut.Sunt clasa a-XII-a la profil matematica-informatica si in vara am BACul.M-am hotarat ca dupa BAC sa dau la facultatea de medicina pentru ca iubesc anatomia si fizica si ador sa invat cum functioneaza corpul uman si cum se rezolva probleme daca acestea apar, unde si de ce. Daca la sfarsitul anului 2015 ma uitam ca curca-n craci,scuzati expresia, la grilele care se dau la admitere,dupa ce m-am apucat de invatat serios, cel putin la biologie am ajuns la 30-35 de grile corecte din 60.Asta fara sa termin materia si dupa 3 luni de pregatire(din prima zi de scoala din 2016 am rugat o pe doamna profesoara sa-mi faca o planificiare si dupa ce termin un sistem de invatat-pregatire individuala, fara nicio ora de meditatii sa dau un test din respectivul sistem.La momentul de fata mai am doar 4 sisteme si dupa trebuie sa reiau materia ca sa aprofundez, baza si detaliile le cunosc.Pana acum rezultatele la teste sunt in jur de 45-55 de grile corecte din 60.Credeti ca am sanse sa urc la 45-55 de grile corecte din 60 si implicit sa promovez examenul de admitere? Fizica de clasele 9-10-11 mi-a placut si imi place maxim, deci nu aici ar fi problema.Aleg fizica pentru ca la scoala chimia a fost tratata superficial de profesoara pe cand la fizica profa s-a dedicat sa ne invete.La fizica fac si meditatii cu un domn profesor care mi-a fost recomandat ca foarte bun si respectivul, in comparatie cu unii carora le-a spus si start sa dea bacul la biologie si sa lase fizica este foarte multumit de mine. Dupa ce v-am spus aceste lucruri care credeti ca sunt sansele sa iau admiterea? Mentionez ca vreau la UMF Carol Davila.Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Persevereaza.Vei reusi.

| valentingb a răspuns:

Analizand rata de imbunatatire de pana acum, cred ca este foarte posibil sa iei admiterea, si chiar destul de probabil sa fii admis. Inca mai ai mult de invatat, dar te incadrezi bine in timp, nu-i asa? bravo tie! Un medic care iubeste meseria, nu o face pentru spaga, ca sa vezi. Sunteti rari. Bravo!
Sunt curios de ce ai ales fizica in loc de chimie, si nu biologia. BAC-ul la biologie e puf comparat cu cel la fizica. Tu ai nevoie si de nota mare la BAC. Oricum, vad ca tragi tare, tine-o tot asa si vei reusi!

| TudyCFR a răspuns:

Eu zic ca ai sanse daca pana atunci o sa mai inveti si o sa te fixezi mai mult pe admitere.

| vampyremisa a răspuns:

Vei intra cu siguranta. Iti recomand sa te spuci serios si de chimie caci este de 100 de ori mai importanta. Biofizica ai un semestru biochimie un an plus e foarte grea si e baza.