| Iuliann09 a întrebat:

Sunt clasa a11a(mate-info) si vreau sa urmez facultatea de medicina.Cate ore de meditatii pe saptamana la chimie trebuie sa fac si respectiv biologie? Cum fac sa invat cat mai bine la biologie? Pe ce ar trebui sa ma axez mai mult?

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Dacă vrei sa intri la Medicina, este timpul perfect. Te sfătuiesc sa cauți profi care au mai pregătit copii pentru aceeași admitere (medicina din orașul în care vrei sa dai) și sa cumperi cartea de grile pragatitoare pentru admitere (cred ca o găsești la secretariatul facultății). Atunci când ai stabilit un prof de la care sa iei ore, el te va îndruma mai departe. De obicei se dau 2h/săptămâna. Eu am terminat mate-info și anul trecut am intrat la Farmacie. La bio o rogi pe profa de la ore să-ți recomande un manual bun și îl înveți/tocesti/memorezi cum poți mai bine. Te sfătuiesc sa dai BAC - ul din bio, e mai ușor și te ajuta și la admitere (dacă alegi anatomia e aceeași materie, nu mai trebuie sa înveți la proba asta de la BAC in plus). Sau dacă ai profi buni la școală și ai învățat pana acum la bio o să-ți fie foarte ușor. Chimie în faculta nu o sa faceți, decât bio-chimie in primul an, dacă nu ma înșel. Dar mai sunt materii care includ noțiuni generale de chimie. Axează-te pe materia la care ești mai slab. Și sa nu neglijezi BAC-ul, sa iei nota de trecere (n-are rost sa te stresezi sa iei nota mare, ca oricum nu contează, sau la cele mai multe faculte de medicina nu contează). Și axează-te pe grile. E important sa știi bine materia, dar și grilele trebuie sa le știi bine. Dacă vei contacta profesori, ei te vor sfătui mai departe happy