| KooKoo a întrebat:

Salut, sunt in clasa 8 si am luat nota 3 la mate, nu inteleg nimic la matematica, ce sa fac ca sa inteleg ceva?

6 răspunsuri:
| sbughi112 a răspuns:

Nu prea ai ce face....Invata sau i-a ore particularewinking Funda? big grin

| meunika a răspuns:

Stii la mine sora mamei era profa de mate si fizica. pina acum invatam bine la mate si temele le intelegeam, dar un timp incepeam sa nu inteleg temele si la evaluari luam note rele si eu ma miram si profa. pina ce acum intr-o zi am laut si citeam toate regulile celea si toate conditiile exercitiilor si am inceput a intelege

| Andra0101 a răspuns:

-Sa inveti lectiile si sa iti faci temele
-Sa incerci sa rezolvi singur temele fara ajutorul altcuiva
-Sa te straduiesti sa intelegi ceea ce inveti si sa nu inveti pe de rost
-Sa incerci sa rezolvi singur acasa exercitiile pe care le-ati facut in clasasi vei vedea daca ai inteles; daca nu intelegi spune-iprofesorului/profesoarei ca nu ai inteles si roaga-l/roag-o sa iti explice din nou
-Sa perseverezi chiar daca la inceput este greu, fiindca pana la urma vei reusi
-Sa fii atent in clasa.

Sper ca te-am ajutat si sper sa iti indrepti notele! Succes!

| AntiHero a răspuns:

Pai ai putea sa o intrebi pe profesora/ profesorul tau cand nu intelegi ceva sa sa ii intrebi pe colegii tai si sa-i pui sa-ti explice, iar avand in vedere ca esti in a-8a ai putea lua niste ore. O seara faina happy

| Seth15 a răspuns:

Meditatii cu un profesor in particular; dai un ban dar nu il dai degaba. funda?

| corolav a răspuns:

Să iei toată materia de la începutul anului, să o revezi (punct cu punct), să faci cît mai multe exerciții și probleme, să ajungi cu învățătura la zi și apoi să fii atent la ce se predă.
Dacă, în ceea ce revezi de la începutul anului, te poticnești, rogi un coleg mai priceput să te ajute.
Sau, în cel mai rău caz, te adresezi profesorului, acum, la acest moment, îi spui care este situația și el trebuie, în mod normal, să-ți prezinte niște căi pentru a te putea pune la punct.
Altceva nu e de făcut.
Dacă taci, te frămînți doar, și nu scoți, acum, răul din tine, peste o lună - două va fi și mai mult, și mai greu și nu știu cum ai să rezolvi problema.