| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Sunt in clasa a 12 a si vreau sa intru la academia de subofiteri de la sibiu/campina sau din Bucuresti. Nu prea as vrea Bucuresti din dif motive dar intrebarea mea este. Care academie e mai buna(explicati voi ce inseamna buna, prin buna vreau sa spun ca vreau sa invat ceva, am auzit ca prin Bucuresti sunt anturaje proaste) cum intru, cu ce nota la bac se intra si ce teste trebuie sa dau. Am mai auzit pe aici pe acolo ca trebuie sa dau unu psihic, fizic, test de cultura generala. Am mai auzit de la o prietena ca o cunostinta de a ei a facut un an(sau doua nu mai stiu) scoala de drept sa intre(de ce? Nuj voi stiti?) Am fost la campina ca eram prin zona si mi-a spus portaru(nu m-a lasat inauntru) ca dupa ce iau bacu trebuie sa ma duc la giurgiu sa ma inscriu(apartin de giurgiu) dar stiu ca prin martie/iunie trebuie deja sa fiu inscris. Ce trebuie sa stiu si sa fac? Pe cine sa intreb? A si inca ceva, stiu ca se fac scoli pentru testul acela fizic. Fiind pe sportiv nu cred ca mai e nevoie sa fac scoala nu? Ce ma invata acolo?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu nu stii ce vrei, fiindca scoala de subofiteri nu este o academie, ci o simpla scoala de politie sau armata.

Intra pe site-ul scolii unde vrei sa mergi si aoclo vei gasi cerintele si listele cu analizele medicale, probelem sportive, samd.

| sierra1 a răspuns:

"vreau sa intru la academia de subofiteri de la sibiu/campina sau din Bucuresti. ...Care academie e mai buna"

aia pentru subofițeri NU e academie!

| TanaseȘtefan a răspuns (pentru sierra1):

Nu am stiut asa, d aia am venit aici sa imi explicati voi daca vreti

| carevaescu a răspuns:

Per total diferențele sunt neglijabile între academiile respective. Au aceeași curriculă. Mai important este unul cât de aproape de tine se află acea academie și doi calitatea vieții în acel oraș. Acest ultim punct este în funcție de temperamentul tău și dispoziția financiară. Eu aș alege orașul în care cred că mă voi simți mai bine.