| vlad89c a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a, si asa, de curiozitate, as vrea sa imi zica cineva toate profilele de la liceu, in ce constau ele, si ce meserii imi pot alege.
de exemplu: daca vreau sa devin jandarm, sau sa imi fac o carierea in armata, este bun ori ce liceu? daca da, ce profil?

Răspuns Câştigător
| iulia91 a răspuns:

Pentru a urma o cariera in aramata poti merge la un liceu militar. Ai 3 variante: Alba Iulia, Breaza sau Campulung Moldovenesc. Iti va facilita intrarea intr-una din academiile din domeniu (recomand Academia Fortelor Terestre - Sibiu). Daca, insa, vrei sa urmezi cursurile unui liceu normal, din orasul tau. e la fel de bine, pentru ca dupa obtinerea diplomei de BAC, poti opta fara nicio problema pentru inscrierea la Academie, unde vei avea de sustinut proba sportiva (eliminatorie), apoi examenul psihologic. Daca treci de acestea, ai 3 probe scrise, in functie de specializarea aleasa: Engleza, Psihologie si Limba Romana sau Matematica. Admiterea este foarte grea, dar daca iti place si vrei sa lucrezi in domeniu, merita. Ai locul de munca asigurat. Iti recomand, pentru liceu, un profil real, pentru ca, de obicei se scot mult mai multe locuri pe stiinte militare (admitere matematica) decat pe stiinte administrative (admitere romana). Iti recomand sa mergi, in orasul tau, la B.I.R - Biroul Informare Recrutare. Vei primi toate informatiile necesare. Dar oricum, in clasa a8-a se promoveaza cariera militara in scoli happy Bafta!

1 răspuns: