| Alexpopa2222 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 8 a și vreau să mă duc pe științe sociale in Botoșani.Ce licee au acest domeniu(fără Laurian, Eminescu)? Cu ce medii se intra? Doresc un liceu cu media de admitere minim 6.

2 răspunsuri:
| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Trebuie luate mai multe detalii in calcul decat doar media de intrare. Recomandarea mea este in principal sa pui mana si sa inveti atat la matematica cat si la romana astfel incat sa obtii o medie rezonabila atat pentru tine cat si pentru liceul la care doresti sa aplici. In principal target-ul, sau tinta sa zicem mai pe romaneste, este sa ai media peste 8, 60, ca la capacitate nu e mare branza examenul.

Dar ca sa iti raspund la intrebare. La sociale personal nu stiu cum e, intrucat eu am fost la profil mate info, insa am auzit ca nu prea se face carte, si daca nu ai treaba cu o cariera in jurnalism, sociologie, psihologie etc nu iti recomand. Daca tot vrei uman du-te la filologie bilingv engleza, se fac si materiile de la sociale + mai multa engleza, deci prinde bine sa iti aprofundezi cunostintele intr-o anumita limba straina. La Laurian si la eminescu la uman in general se intra cu medii rezonabile, deci nu cred ca ar fi o problema mare. Daca chiar crezi ca nu poti sau ai dificultati mari, poti si la pedagogic sau la antipa sa incerci, cred ca au si clase de uman acolo si se intra de regula cu medii peste 7 daca nu ma insel. Poti sa si cauti pe site-uri cu note admitere liceu si poti vedea ultimele medii.

Aici pe TPU pot sa raspunda si din aia cu mistouri deci na. ori intrebi pe cineva care a fost la sociale si vezi cum e, ori cauti pe site-uri sa iti faci o anumita imagine. Mult succes!

| Alexpopa2222 explică (pentru DidiPuscariasu3):

Mulțumesc din suflet