| Softit a întrebat:

Salut.

Sunt în clasa a 9-a la profil mate-info, iar ceilalţi colegi (marea majoritate - 85/90%) deja ştiu la ce facultate dau, însă eu sunt extrem de indecis dacă să dau la facultatea de MEDICINĂ din Iaşi sau la cea de Automatică şi Calculatoare. Ştiu că la Automatizări fac, pe lângă informatică, fizică, cum funcţionează un PC, din ce este alcătuit, etc. Sincer, nici nu ştiu ce aş putea să mă fac în viaţă cu acest domeniu.

Mă bate gândul şi să dau la medicină. Ştiu că facultatea durează cu 2 ani mai mult faţă de celelalte facultăţi (6 ani, faţă de 4), însă mereu am considerat medicina ceva de viitor, pe când informatica e un domeniu nou, chiar foarte nou, pe când facultăţi de medicină sunt şi din 1800.

Şi, consider că ai o satisfacţie, că poţi fi mândru în halat alb şi că ai absolvit medicina.

Voi ce credeţi? Medicina sau automatizări şi calculatoare?

Răspuns Câştigător
| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Eu nici dupa cateva zile dupa ce am luat bacul nu stiam la ce facultate sa ma duc.dar pana la urma am ajuns si la facultate..eu zic ca te grabesti..vezi intai daca iei bacul happy

3 răspunsuri:
| DdDiX a răspuns:

Bune ideile tale. Dar nu te grabi. Esti abia clasa a 9-a. Pana cand vei da bacul, iti cei schimba ideile. Tu acum ai doar niste orientari.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Oricum ai niste idei bune..cine te sfatuieste?

| TheLastSmile a răspuns:

Eu aleg medicina, pentru mine, pentru tine iti recomand sa faci ceea ce iti doresti. Cum ai spus medicina este de viitor, iar satisfactia ca porti un halat alb si ti se spune,, doctor,, este de nedescris. Acum tu faci cum iti doresti.