| IulianSTF a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a pe profilul Turism si Alimentatie si ideea este ca as vrea sa ma mut la alta scoala. Problema este ca daca am voie sa ma mut, daca trebuie sa ma mut pe acelasi profil, ce documente imi trebuie?(Imi trebuie si rezultatele la evaluarea nationala). Multumesc, sper sa primesc raspunsuri concrete.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Legea iti da voie sa te transferi!--- citeste articolul 148 din ROFUIP : http://www.ienachita.com/wp-content/uploads/2017/01/EXTRAS-ROFUIP-5079.pdf
Pentru un transfer in clasa a X-a trebuie sa indeplinesti conditia de medie precizata la articolul 152 litera b) din ROFUIP adica, media anuala corespunzatoare clasei a IX-a trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului promovat de la clasa la care vei solicita transferul. In plus, trebuie sa indeplinesti si alte conditii care sunt prevazute in regulamentul propriu al scolii la care doresti sa te muti.
2. Nu esti obligat sa te muti la acelasi profil--- poti schimba scoala, filiera, profilul si specializarea, dupa cum doresti!
3. Nu ai nevoie de rezultatele de la Evaluarea Nationala.

p.s. Unul dintre parinti va trebui sa se ocupe de transferul tau ( tu esti minor!). Primul drum al parintelui va fi la secretariatul scolii la care doresti sa te muti.La secretariatul acestei scoli va fi depusa cererea de transfer semnata de catre parinte si adresata Consiliului de administratie al respectivei scoli. Odata cu depunerea cererii, parintele poate solicita si alte informatii sau detalii in legaturaa cu transferul tau.