| MrMouse44 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a (sunt din Baia Mare) si m-am gandit din clasa a VII-a să mă duc la Emil Racoviță pe bio-chimie dar azi profa e bioo a spus ca am nevoie si de matematică și că la bac o să dau din mate asa ca m-am gandit sa merg la filologie pentru ca ma descurc oarecum la romana isto si limbi straine.dar nu cred ca este un profil cu viitor pentru ca sunt băiat.vă rog să imi dati niste sfaturi..si ce pot sa devin daca ma duc pe filo(evident ca voi face si facultate). DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca acum fugi de "greu", perspectivele tale in viitor vor fi "usurele"!--- o profesie putin ceruta de piata muncii, un salariu mic. Daca nu-ti doresti aceasta, invata matematica!

p.s. Absolventii profilului stiinte ale naturii(specializarea biochimie) dau bacul din matematica M2, mai usoara decat matematica M1 studiata de cei de la mate-info.

| MrMouse44 explică (pentru alessia5158):

Degaba invat matematica daca nu o pricep pur si simplu nu o pricep. apropo ce inseamna M1 M2 si am mai vazut M5

| alessia5158 a răspuns (pentru MrMouse44):

Daca pricepi chimia si fizica nu vad de ce n-ai pricepe matematica!
Chiar daca optezi pentru filologie, matematica tot vei face (in cl.a 9-a si a 10-a)!---gradul de dificultate este acelasi, doar numarul de ore saptamanale face diferenta intre specializarea filologie si mate-info!
In ciclul superior al liceului, clasele 11 si 12, matematica dispare din programa liceelor teoretice cu profil uman(filologie si stiinte sociale). Ea se mentine, dar cu diferite grade de dificultate (M1, M2, M3), la liceele tehnologice, vocationale(pedagogic) si cele teoretice cu profil real( stiinte ale naturii si mate-info).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa nu fie profile de viitor?
Indiferent de profilul liceului absolvit poti merge la orice facultate, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Pot sa-ti dau chiar exemplul meu, am terminat liceul seral cu profil real si apoi am urmat facultatea de drept, la fara frecventa, ambele in timp ce lucram.
Este foarte important sa ai ambitie si sa inveti.