| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Sunt in clasa A XII a si dupa ce termin liceul vreau sa ma înscriu la Facultatea de Știința și Ingineria Mediului din Cluj si ma interesează dacă se da examnee si din ce, daca dau la biologice bacalaureatul constituie un avantaj, ce materii se fac, e o facultate grea, ce se învăță, ce nota trebuie sa am in bac ca sa pot intra, as vrea cineva care este student sau a fost student într-o asemenea faculate. Mulțumesc.

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Anul asta lamai mult de 80% din facultati s-a intrat cu media de la bac, si, pentru departajare, o medie de la o materie, in functie de profil. Sunt sanse mari ca la anul sa se intample la fel. Nota mare la bac, de exemplu anul asta la o facultate (alta) s-a pcat cu 9.64 Pe lista de picati erau vreo 800 -1000 cu media 9, inca cateva foi cu putin sub 9, si doar ultimile 3 foi erau cu medii de 7, 50 si 6. Adica vreo 2000 picati aveau medii cuprinse intre 8 si 9.64 Nota ta la bac trebuie sa fie uriasa, multi au avut 10 la bac