| MiniMawe a întrebat:

Salut! Sunt la facultatea de Automatica si Calculatoare in anul 3 si ma gandesc la ce voi face pentru licenta. Habar nu am cat de grea trebuie sa fie tema aleasa, dar as prefera ceva sa nu-mi dea mari batai de cap sau sa risc sa nu termin. Eu ma gandeam sa fac o aplicatie gen retea de socializare ca Facebook. Este o tema ok pentru licenta? Daca aveti propuneri, le astept cu drag.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti la automatizari, atunci trebuie sa-ti faci lucrarea in domeniu (hardware, eventual si software).
Daca vrei sa faci ceva, fa din domeniu la care te pricepi mai bine!

Uite, cateva idei pentru o asemenea lucrare:
- sistem de alarmare si inchiderea apei in caz de avarie la apa din locuinta
- senzor pentru masurarea gradului de poluare a apei (acidulare)
- sistem electronic pentru comanda udarii plantelor intr-o sera
- etc.
Asemenea sisteme sunt simple de proiectat si construit, iar o explicatie buna al utilitatii poate sa-ti aduca nota mare.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere e o chestie prea banala pentru o lucrare de licenta... dar nu te opreste nimeni sa vorbesti cu un profesor cu care ai vrea sa iti faci lucrarea de licenta si sa iti dea niste idei de teme la care sa te gandesti pana la anul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta nu este temă de licență.

| Frank51 a răspuns:

Poți să faci orice, chiar nu există limite, dar trebuie să fie foarte apropiat de domeniul tău. Ce vrei să faci tu ține 100% de programare și design, iar tu trebuie sa faci și ceva fizic. Pentru exemple de proiecte trebuie să te consulți cu coordonatorul proiectului tău de licență.

| MiniMawe explică (pentru Frank51):

De ce trebuie sa fac si ceva fizic?

| Frank51 a răspuns (pentru MiniMawe):

Nu știu de ce, din moment ce ai zis că ești la automatică am presupus că e nevoie de ceva fizic. Dacă vrei sa afli ce poți face trebuie să întrebi profii, nu pe TPU.