| Noahu a întrebat:

Salut! Sunt la liceu in clasa a 11-a si nu stiu ce vreau sa fac mai departe.

Sunt pe profilul mate-info, dar nu imi place ceea ce fac. Nu vreau sa lucrez in aceste domenii, desi sunt cel mai bine platite.

Sunt pasionat de istorie, dar nu pare ca pot lucra in vreun domeniu daca absolv facultatea de istorie si profesor nu as vrea sa devin.

Nu imi gasesc nicio vocatie si pare din ce in ce mai mult ca daca nu continui sa trag de mine in domeniul IT nu voi face nimic cu viata mea.

Sunt relativ speriat din cauza oamenilor din jur: profesori, parinti. Toti ma preseaza sa merg in IT desi eu nu vreau asta.

Stiti ce as putea sa fac? Ce domenii mai putin dificile exista, dar de pe urma carora pot lucra pe niste salarii ok?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dacă nu-ți place să programezi, programarea e o tortură și devii nebun.

| NisipLaMare a răspuns:

Mai ai cateva raspunsuri si aici tot tu ai intrebat :
https://www.tpu.ro/......deauna-am/

| Ava1231 a răspuns:

Nu fa ce spun parintii.
Nu fa o facultate pe care stii ca nu o vrei
Ca o sa ajungi sa o urasti si pe cea pe care ai vrut o tu!

| Frank51 a răspuns:

Medicină, inginerii, marketing, management, resurse umane, dacă nu te interesează banii, cel mai sigur mergi pe ceva ce lucrezi cu oamenii, gen asistent social, asistent manager.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa fii ce vrei dupa ce termini liceul, ca nu are vreo importanta ca termini IT sau constructii, poti merge la medicina daca vrei, cu CONDITIA sa pui mana serios pe biologie, chimie si fizica si sa inveti pe rupte ca sa ai sanse sa intri.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Ba frate e destul de simplu, uite ia o foaie si un pix si scrie tot ce iti face tie placere sa faci absolut tot.Nu trebuie neaparat sa te duci la o facultate pentru ca spun parintii sau profesori, trebuie sa faci ceva ce iti place tie pentru ca la 50 de ani tie o sa-ti para rau nu lor.Esti clasa a 11 bun ai 2 ani la dispozitie pana termini scoala sa vezi ce vrei sa faci, uite ti-as da un lucru pe care l-ai putea face in paralel cu scoala si daca te descurci cu youtubeu poti face niste bani, incearca sa faci shorturi si sa le pui pe youtube.Acum poti posta orice vrei tu de exemplu daca iti place fotbalul poti face cu ajutorul capcatului comparatii gen ronaldo vs messi si scrii acolo la ce e mai bun unu la ce e mai bun altul oameni se uita la lucruri de genu.In viata trebuie sa fi diferit nu trebuie neaparat sa fi un om normal cu un salariu normal cu un job normal de la 8 la 16. Ti-as mai da un exemplu dar parca vad ca imi sar specialistii astia in cap, l-ai vazut pe andrew tate ala? Incearca academia lui fara misto, gandeste-te ca bagi 50 de dolari si telul tau trebuie sa fie sa faci mai mult de 50 de dolari.Si incerci o luna daca iti place si inveti chestiile alea in 2 luni iti poti sterge abonamentul si sa incerci singur.Mai sunt o gramada de chestii pe care le poti face fara sa faci ceva ce nu-ti place.