| ELlYUtZa a întrebat:

Sunt putin indecisa cu alegerea liceului. Sunt clasa a 8-a iar maine ar trebui sa ne spunem optiunile noastre in alegerea liceului pentru a fi completat un tabel. Eu prima data am vrut sa ma duc pe un profil unde ma poate ajuta cu ceea ce imi place, mai exact "Coafor-stilist", dar nu vreau sa fac direct profesionala. A doua optiune a mea a fost aceea de profil uman-filologie, doar ca am vazut ca se axeaza foarte mult pe latina, franceza si engleza, unde eu nu ma prea pricep, pot spune ca nu ma pricep deloc. Oricum, voi face pregatire la engleza, deoarece este foarte utila in viata. Imi puteti spune, cam cate si ce fel de ore se fac la profil uman-filologie simplu, nu intensiv engleza sau franceza. As vrea mai multe informatii despre acest profil. Iar dupa terminarea liceului, este obligatoriu sa te faci profesor sau mai stiu eu ce?! Deoarece, dupa liceu as vrea sa incep cursuri pentru (make-up; coafuri etc).
Multumesc

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La filo simplu ai 4 ore de engleza si 2 de franceza, latina ai o ora sau 2 pe saptama si de cele mai multe ori profesorii inteleg ca e complet inutila si nu va bat la cap cu ea, va lasa in ritm usor.
Eu am terminat filo si-s foarte multumita de profil.
Iar cu terminarea liceului... laughing)))) terminarea liceului iti acorda o diploma de bacalaureat, ATAT, nu-ti impune nicio meserie nimic. Tu ai impresia ca profesorii au un liceu terminat? sa fii profesor DOAR PENTRU NIVEL DE GENERALA trebuie sa termini licenta + licenta la modul psihopedagogic iar apoi si pentru liceu trebuie sa mai faci 2-3 ani de master+ master in modul psihopedagogic.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Marog, iti asigura o diploma de bacalaureat in ideea in care bineinteles iei bacu, ma gandesc ca era evident. laughing

| BloodyLips a răspuns:

Uite, mai bine te duci la profesionala, unde mai si inveti ceva. La profil filo inveti la romana si istorie de iti sar capacele, si pentru ce? Stiu ca suna nasol profesionala, dar gandeste-te ca pana la urma, in viata, esti respectat daca stii sa faci o munca cum trebuie. Daca vrei sa fii desteapta, sa ai o cultura pentru tine, poti citi in particular. De asemenea, daca tot vrei liceu, poti da la ceva vocational, de exemplu Tonitza, pe arte. Tu vrei in domeniul stilistic, te-ar ajuta niste ore care sa-ti ascuta putin simturile, sa te faca sa apreciezi frumosul. Eu nu vad de ce ai opta pe un profil care nu te ajuta cu nimic in viitor, dar e alegerea ta. Eu as alege un liceu unde as fi cat mai libera, ca sa pot sa exersez in timpul liber ceea ce-mi place. Crede-ma, daca o sa fii buna pe ceea ce faci, oamenii o sa te respecte. Poti invata separat engleza, sa te uiti la tutoriale, sa citesti ce iti trebuie. Poate nu e de mare prestigiu cand spui profesionala, dar ce conteaza? O sa iei bani pe ce stii sa faci, nu pe liceul pe care l-ai facut, nimeni nu te mai intreaba azi asta. Incearca sa te gandesti la viata ta in mare, ce poti faci ca sa ajungi cea mai buna in ceea ce faci. Daca vrei sa ajungi un hairstylist de top, trebuie sa muncesti foarte mult. Incearca sa scapi de preconceptii sau de gandirea invechita despre unele lucruri. Nu ai de ce sa tocesti 4 ani si sa te stresezi cu ceva care nu-ti trebuie.