| AnonomiulEuTu a întrebat:

Tocmai am trecut clasa a 9 a si am fost repartizat la o clasă cu specializare servicii, mai exact comert. As dori sa ma transfer la clasa de stiinte sociale din fostul liceu. Intrebarea este: de ce criterii trebuie sa tin cont? Pot sa o fac dupa primul semestru sau dupa primul an. Si trebuie sa dau vreo diferenta? Daca da, la ce? Am mai multe sanse tinand cont ca profesorii ma stiu? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara, dupa ce ai terminat cl. a IX-a, daca media ta de promovare este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. Va trebui sa sustii si examene de diferente, la materiile obligatorii pe care nu le-ai facut si s-au facut in clasa de transfer.
Se poate face si in cursul anului scolar dar numai in anumite situatii exceptionale, în conformitate cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."