| D3X73R a întrebat:

Salut,tovarasi!
Am si eu o nedumerirethinking
Mai nou,pe internet,am vazut cuvinte care contin consoana "â" in interiorul cuvantului,scrisa "î".De ce? Care este explicatia?
Sa va dau un exemplu "cînd".
Imi puteti da o explicatie,un site,un paragraf sau ceva de genul(site-ul paragraful sau ce-mi dati sa contina explicatia, bineinteles).

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Unii încă merg pe sistemul vechi (din obişnuinţă), atâta tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In interiorul cuvintelor, se scrie î in cuvintele compuse; cind este prima litera din al doilea cuvint.
Exemplul tau, este in scrierea de dinaintea lui â. Pot fi postari vechi, sau poate fi scris de persoane care au invatat atunci si nu se pot obisnui cu noua varianta. Inainte de a-i critica, trebuie sa stii ca Academia Romana accepta ambele variante ca fiind corecte.
Cinstit, decit sa vad multe scrieri ca aici unde am intilnit â chiar si la inceputul cuvintului, prefer scrierea veche (si corecta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In plus, daca in varianta cu â nu scrii cu diacritice, este foarte greu de citit. Iar daca cel ce scrie mai si greseste... nu intelegi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nou litera 'â' e consoana? Interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta am accesat şi eu întrebarea. laughing Am aflat ceva nou azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cat o sa uiti mai repede, cu atat mai bine big grin