| Rony30 a întrebat:

Acum termin clasa a 11-a si la anul am bacul intrebarea mea e ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu matematica, am goluri din clasa a 9a-10a la greu fac meditati la mate la o adica, si sunt pe profil tehnologic/economie o sa dau bacul la romana mate si geografia doar clasa a 12a, Multumesc pentru sfaturi si dau funda.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Şi eu termin acum clasa a-XI-a numai că am noroc fiind la profil Filologie Bilingv Engleză. Niciodată nu mi-a plăcut Matematica.
În fine, sfatul meu este să te apuci serios de învăţat vara aceasta. Ia caietele din clasa a-IX-a şi a-X-a şi recapitulează formulele importante, definiţii şi tot ceea ce crezi tu că îţi va fi de folos.
Cumpără-ţi un memorator pentru liceu, te va ajuta mult să reţii lucrurile mai importante.
Continuă cu meditaţiile iar când ajungi acasă nu scoate caietul din geantă şi îl laşi uitat pe raft până la următoarea şedinţă, ci uită-te peste exerciţiile pe care le-ai lucrat, încearcă să le faci singur din nou şi vezi dacă reuşeşti.
De asemenea, roagă un coleg care este mai bun să vină să îţi explice şi ţie câte ceva.
Sper să reuşeşti să aprofundezi.
Mult succes!

| Rony30 explică (pentru Hydrangeaceae):

Aici e o problema cu caietele de clasa a 9-10a caci nu le mai am iar vizavi de formule am un "dictionar de mate" de la profu de meditatie si are N formule in el pana la Fac anul I chiar, Problema mea e ca nu am motivatie vreau sa iau bacul si trebuie in cazul meu neaparat dar (eu si locuiesc singur) si nu prea ma impinge nimeni de la spate, Incerc si mereu esuez sa ma automotivez...

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Rony30):

Gândeşte-te la tine şi la viitorul tău.
Nu înveţi pentru alţii.

3 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

Matematica este grea intr-un fel, deci apuca-te de meditatii. Fa-o din timp, cand vei incepe anul scolar iti va fi mai usor si vei fi in pas cu materia.