| Muntean_Remus_1995 a întrebat:

am dat evaluarea națională la română și am făcut totul asemănător cu baremul înafara de :
La sinonime la melodia nu mi-a venit în cap cântecul, așa că am scris muzica, sunetul, trilul
La apărea am scris se ivea, apăru
La conversiune am scris pierdut, ei, încete și la derivare luminoasă
Și la ploi verzi de vara si melodia calda, rămuroasă am scris metafora sad
La epitet am scris flori palide, ierburi opace și valuri încete. Am mai scris și ceva apa voioasă la personificare.
ASTEA SUNT SINGURELE MELE NELAMURIRI, nu știu dacă se punctează vreuna. Și în rest poate îmi mai scade la vreo litera greșită, că am scris multe pagini și sigur am greșit ceva, se da 1.4 puncte pe aia cred

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Sinonimul pe care l-ai dat la melodia nu prea se potriveste in context deci nu prea cred ca te va puncta.
Se ivea este bine la aparea.
La conversiune sunt sigura ca pierdut e bine, inceata cam am dubii, dar la ei sigur e gresit pentru ca e pronume personal si nu poate deveni adjectiv, si eu era sa cad in capcana.
Metafora pe care ai ales-o o puteai incadra la epitet, daca e metafora nu stiu bine. Eu cred ca e metafora, dar nu sunt profesoara deci nu te baza pe mine laughing
Si eu am scris la epitet flori palide, si toate celelalte sunt corecte. La personificare cred ca este corect happy BAFTA!

| Muntean_Remus_1995 explică (pentru Borsecuț):

Mersiwinking să dai reply cu nota când o aflii

2 răspunsuri:
| Alexiis1 a răspuns:

Imi dai și mie baremul te rog?