| adeeeeeeeeeeeee a întrebat:

am de prezentat toate tipurile de diateze la romana in fata clasei, cum ar trebui sa procedez? Va rog dau funda urgent repede si de graba.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți le ordonezi frumos pe o hârtie, le memorezi (trebuie învățate, bineînțeles), și le prezinți. Dacă profesorul e de acord, te poți folosi și de notițe, poți arunca și câte o privire asupra lor, din când în când. Oricum e dificil să le prezinți pe toate, din cauza faptului că timpul e limitat. Axează-te doar pe o diateză, ori două, decât toate, prezentate sumar.
Nu trebuie să te jenezi în fața colegilor tăi, care, oricum, nu știu mai mult decât tine, ori nici măcar atât.
Dacă se întâmplă să greșești, ori să te încurci, profesorul va veni în ajutorul tău. Dacă iese totul bine, îl vei impresiona.

| Ineys a răspuns:

Pai prima data le inveti foarte bine, si cam asta e tot. Nu trebuie sa ai emotii, pentru ca e vorba de colegii tai, si nu cred c-ai emotii in fata lor. Daca Vrei sa te feresti de privirile lor, te poti uita putin pe fereastra, sau fixeaza-ti un punct pe perete mai sus de privirile lor.