| Vizcheck a întrebat:

Am nevoie de sfatul dumneavoastra.Cum as putea invata engleza mai usor? Fac engleza de la gradinita si tot nu am invatat-o cum trebuie.Adica nu o inteleg. Cum as putea sa o invat mai usor?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna. Eu am invatat engleza uitandu-ma la televizor, gramatica o stiu din clasa a 6-a si a 7-a.
Ca sa inveti engleza, cel mai bine este ca in primul rand sa inveti cuvinte, multe cuvinte, de la pisica, vulpe, catel, bunic, sora, pana la cuvinte mai complicate ca dupa-amiaza, inceput, impreuna. Ca sa inveti cuvintele usor, asociaza-le in mintea ta cu imagini. Te gandesti la Vulpe= fox = imaginea unei vulpi happy Asa e mintea noastra construita.
Trebuie sa stii multe cuvinte ca sa ai o propozitie. Apoi trebuie sa inveti cuvinte de legatura, in asa fel incat sa poti lega cuvintele pe care le stii intre ele, si din 5 cuvinte sa poti face 20 de propozitii.
Pe urma ai timp sa inveti putina gramatica, pentru a vorbi corect. Cand urmaresti filme, asculta atent. Cumpara un dictionar si cand te intereseaza un cuvant, cauta-l in dictionar. Unul din trei cuvinte cautate in dictionar iti ramane in minte pentru totdeauna. Rezolva exercitiile din cartea de engleza, toate exercitiile. Citeste carti care iti plac, sau articole din domeniile cele mai placute tie.

3 răspunsuri:
| CarlyZ a răspuns:

Există mai multe metode.
Eu îți recomand niște sedințe particulare. Sunt cele mai eficiente.

Uite și un site, unde poți înțelege mai bine:
http://grafitgroup.ro/lectii/limba_engleza.php

PS:Nu de toată lumea "se prind" lb.străine.
Succes!
Bisous.

| DianaSweetSel a răspuns:

Pai, daca vrei sa inveti mai repede si mai usor, in primul rand trebuie sa iti placa.
Poti sa-ti cumperi niste carti de exercitii serioase de gramatica si multe romane in engleza. In fiecare zi, faci cate o ora exercitii de gramatica si apoi cam o ora de citit dintr-un roman. In timp ce citesti, iyi scoti intr-un vocabular cuvintele neintelese si verbele neregulate, le cauti in dictionare si le traduci/conjugi.

Funda?

| Lucifer97 a răspuns (pentru DianaSweetSel):

Parca ai fi profa mea de engleza sau!