| ArkanHell a întrebat:

Salut TPU,am nevoie de un mic ajutor la PASCAL
Sunt incepator in PASCAL si vreau sa fac asta,tot imi da niste erori desi e aproape perfect,ceva nu fac eu bine, o heroglifa ceva...

h=1
m=30
s=50

PROGAM:
var H; M; S; R:INTEGER;
__________________

BEGIN
write ('h'='); READLN
(h);
write ('m'=');'readln(m)
write ('s'='); readln(s)
___________________
R:=3600*1+
R:=R+M*60
R:=R+S
___________________
write ('r'=')
END

E FOARTE USOR, trebuie doar sa compliez fara erori si cand rulez sa dea exact ceva de genul

R=3600*1=(3600)
R=3600+30*60=(5400)
R=5400+50=(5450)

SUPER USOR DAR GRESESC EU CEVA, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

PROGRAM CEVA

VAR a, h, m, s, r : INTEGER;

BEGIN
WRITE ('h','=winking;
READLN (h);
WRITE ('m','=');
READLN (m);
WRITE ('s','=');
READLN (s);
a:=3600;
r:=a*h;
a:=60;
m:=a*m;
r:=r+m;
r:=r+s;
WRITE('r','=');
WRITELN(r);
END.

VERIFICARE:
INCEPEM
h=1
m=30
s=50
a=3600
r=3600*1 (=3600)
a=60
m=60*30 (=1800)
r=3600+1800 (=5400)
r=5400+50 (=5450)
r=5450
TERMINAM

mie asta mi-a dat(eu am bagat inca o variabila acolo-proful meu a zis ca nu e tocmai bine sa lucram cu expresii de gen q:=q*73 pentru ca putem gresii usor, de-aia am bagat acolo un a si niste instructiuni in plus. in orice caz, mie mi-a dat.

12 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Pai daca chiar tu ai zic ca e "aproape perfect", ceea ce inseamna ca nu e tocmai bun.

| ArkanHell explică (pentru zuzualina):

Uite

BEGIN
write ('h'=1); readln
write ('m'=30); readln(m)
write ('s'=50)'readln(s)

ASTA E GRESIT dar e ceva de genul, eu trebuie sa fac toate astea 3 sa se calculeze intre ele incat sa dea ce am zis eu la intrebare cu R=3600*1=(3600) etc...

e usor, da ceva nu e bine : (

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Write ('m'=');'readln(m). de fapt e
write ('m','='); readln (m);
in rest, eu nu inteleg ce vrei sa faci cu programul ala. imi poti enunta problema si iti trimit eu programul gata facut?

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Am zis la intrebare ca vreau sa dea raspunsul cu tare : PPPPPPPP (scuze acu am verificat TPU)

DECI UITE ASA E

Progam

____________________________
VAR H; M; S; R:INTEGER;
___________________________________
BEGIN
write ('h'='); readln(h)
write ('m'='); readln(m)
write ('s'='); readln(s)
______________________________
R:=3600*H
R:=R+M*60
R:=R+S
______________________________
write ('r'=')
END

si acum
VERIFICARE

______________________________
H=1
M=30
S=50
______________________________
R=3600*1=(3600)
R=3600+30*60=(5400)
R=5400+50=(5450)
______________________________
Afiseaza :R=5450

Raspunsul e deja scris dar ceva nu e bine, caracterele sunt gresite si in + trebuie sa scriu numere in loc de ' cred, nu stiu, dar trebuie sa dea cum scrie in verificare, sa dea compilarea fara eroare si sa ruleze sa dea acea rezolvare cu R 3600

daca ma poti ajuta...
astept xD

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Deci
R=3600*1=(3600)

R=3600+30*60=(5400)

R=5400+50=(5450)

trebuie sa dea.

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

OK am scris exact exact cum mi-ai dat tu, UN PROGRES, cel putin nu da erori dar tot e o problema (nu da nici o rezolvare, apare doar h=), uite am uploadat pozele, am gresit cu ceva?

http://img855.imageshack.us/img855/5270/pascal1.jpg
si
http://img526.imageshack.us/img526/7012/pascal2b.jpg

Ce mai e in neregula acum? (nu reuseste sa rezolve chiar daca nu are erori) : D, inca putin si e perfect cred

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru ArkanHell):

Atunci cred ca penultima instructiune este READLN in loc de WRITELN. daca nu merge nici asa ma dau batutstraight face

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Am incercat si cu numerele in loc de = am schimbat si cu readln, dar tot nu da rezolvare cu toate ca nu da nici o eroare
Degeaba daca nu o rezolva, e incomplet si de aia : (

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Deci teoretic pare perfect dar nu rezolva, nu socoteste nimic, apare doar h=...

o fi de la free pascal?, din cauza ca nu folosesc borleand pascal 7.0?,da n-are nici o legatura progamele ca tot acelasi limbaj e...

| monstrulet a răspuns (pentru ArkanHell):

Deci, programul l-ai scris bine(in poza)
Chestia e ca atunci cand folosesti READLN trebuie sa ii dai numar de la tastatura! Cand iti apare h= trebuie sa ii scrii tu cat e h. La fel si pentru m si s. La sfarsit iti afiseaza valoarea lui r.

| ArkanHell explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

I-am dat de cap pana la urma xD

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru ArkanHell):

PROGRAM CEVA

VAR a, h, m, s, r : INTEGER;

BEGIN
WRITE ('h','=winking;
READLN (h);
WRITE ('m','=');
READLN (m);
WRITE ('s','=');
READLN (s);
a:=3600;
r:=a*h;
a:=60;
m:=a*m;
r:=r+m;
r:=r+s;
WRITE('r','=');
WRITELN(r);
END.

VERIFICARE:
INCEPEM
h=1
m=30
s=50
a=3600
r=3600*1 (=3600)
a=60
m=60*30 (=1800)
r=3600+1800 (=5400)
r=5400+50 (=5450)
r=5450
TERMINAM

mie asta mi-a dat(eu am bagat inca o variabila acolo-proful meu a zis ca nu e tocmai bine sa lucram cu expresii de gen q:=q*73 pentru ca putem gresii usor, de-aia am bagat acolo un a si niste instructiuni in plus. in orice caz, mie mi-a dat.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Poti da o poza cu programul la final? sunt curios sa vad cum e complet