| UNOmcuunvis267 a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie sa știu ce materie se face, la logica în clasa a 9 a semestrul al doilea.sad

Răspuns Câştigător
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! Fiecare profesor are modul lui de predare. Deci ce o să-ți scriu mai departe o să fie aproximativ materia de pe semestrul al doilea la logică.
Tipuri de argumentare
Deductivă:
- argumente/raţionamente imediate cu propoziţii categorice (conversiunea şiobversiunea)
- silogismul (caracterizare generală, figuri şi moduri silogistice, verificarea
validităţii prin metoda
diagramelor Venn)
- argumente/raţionamente cu propoziţii compuse
- demonstraţia
Nedeductivă:
- inducţia completă
- inducţia incompletă
Argumentare şi contraargumentare
Evaluarea argumentelor (validitatea argumentelor)
Erori de argumentare
Argumente şi contraargumente în conversaţie, dezbatere, discurs public, eseu şi în mass-media

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Depinde la ce profil ești.