| mariameri a întrebat:

Am o intrebare: chimia din clasa a IX-a este necesara pentru facultatea de farmacie? De fapt, altfel spus, ce tip de chimie se studiaza la liceu in fiecare an si care dintre ele trebuie stiuta pentru farmacie? Am inteles ca din biologie poti alege intre botanica si anatomie.
Multumesc!

1 răspuns:
| StefanFane2002 a răspuns:

Din cate stiu, la Farmacie se cere chimie organica, pe care o faci in clasele a X-a si a XI-a. Dar sunt carti speciale de pregatire pentru admitere la Farmacie. Depinde la ce facultate de Farmacie vrei sa mergi.