| mimi234 a întrebat:

Am o intrebare ...deci trec intr-a saptea si m-am mutat in alt oras.Si daca vreau sa intru la o scoala mai buna * adica la liceu cu program gimnazial* trebuie sa dau o testare.A mai trecut cineva prin aceeasi situatie? Adica la ce sa ma astept? Poate sa-mi dea cineva o idee despre cum vor arata subiectele? Dau funda happy

3 răspunsuri:
| Mariaa6745 a răspuns:

Buna,Mimi.
Bun. ai plecat in alt oras. din start sa te astepti la reguli diferite fata de unde ai invatat.
Eu din cate stiu sunt scoli unde nu se dau teste(sau se dau) si licee unde nu se dau sau respectiv se dau. Cel mai bine ar fi sa mergi la liceul dorit si sa vorbesti cu directorul/directoarea, iti poate explica cel mai bine ce trebuie sa faci. In orice caz, daca vei da test, sa fii bine pregatita, sa inveti bine si sa te astepti la subiecte grele, astfel incat sa te pregatesti suficient pentru a avea rezultatul asteptat.
Succes si mult curaj la noua scoala! :*

| mimi234 explică (pentru Mariaa6745):

Iti multumesc! Ideea e ca eu am intrebat la secretariat si mi-au spus ca nu imi pot da mai multe informatii decat ora si data examenului. Deci nu prea stiu la ce sa ma astept.

| Mariaa6745 a răspuns (pentru mimi234):

Am inteles.
Pai tot ceea ce iti ramane de facut este sa te pregatesti bine bine.
Dar tu nu ai cunostinte care invata sau au invatat la scoala respectiva? Poate iti pot da cateva amanunte.