| vulpixb a întrebat:

Am o intrebare :
La teza de la limba si literatura romana am avut un exercitiu in care trebuia sa spun care este mijlocul intern de imbogatire al vocabularului pentru cuvantul "dorinta".
Nestiind ce sa scriu am scris ca este conversiune. Imi puteti spune daca am scris corect? Si daca nu am scris corect imi puteti spune cum era corect?

Răspuns Câştigător
| Roby669 a răspuns:

Nu e bine. Era derivare. Atat trebuia sa apara pe lucrarea ta.
! Daca iti mai cere vreodata sa precizezi mijlocul de formare scrii doar derivare, compune sau conversiune.
! Daca iti cere sa scrii MODUL de formare al cuvantului atuncii scrie : conversiune din vb. part in adj, derivare de la cuv de baza...+ suf...

Acum sa-ti explic de ce era derivare. Avem cuvantul de baza dor la care adugam sufixul inta. Baftawinking