| ElGreco88 a întrebat:

am o mare nelamurire happy. De ce visam? thinking Si cat dureaza un vis in general? Multumesc!

6 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Probabil multi avem astfel de intrebari, si eu mi-am pus de multe ori aceasta intrebare si m-am documentat despre asta. Citeste acest articol, cu siguranta te va ajuta: http://www.descopera.ro/......e-stiintei
Sper ca te-am ajutat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Visele nu prea au legatura cu realitatea, e ca o,, respiratie,, a creierului in stare de veghe.In cateva secunde memoria se deruleaza pe o multime de directii, care ni se par ore.

| WhiteLife a răspuns:

Visam pentru ca ne gandim (prea mult) la ceva. Un vis dureaza, in medie (din cate stiu) 20 de minute.

O seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele sunt creatii ale mintii noastre. Fie ca sunt frumoase sau urate, asta este in mintea noastra.
Specialistii au calculat exact, iar visele dureaza 2-3 secunde. Nu pare real, dar asa este. Actiunea viselor se petrece asa repede, incat noi practic uitam unele vise. Specialistii au calculat ca unele persoane pot avea 2-3 vise intr-o noaptea.
Bye-bye!

| ElGreco88 explică:

Va multumesc tuturor pentru pentru timpul acordat!

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

DE fapt, pot spune ca noi ne inducem visele singuri pentru ca ne gandim prea mult la unele lucruri, visele fiind si fractiuni ale unor amintiri pronuntate in memoria noastra.
Chiar daca ni se pare atunci cand ne trezim sa am visam foarte mult, in realitate visul de a durat decat vreo 3-4 secunede