| c1ud3lw a întrebat:

am o nedumerire, ce ziceti?! am timp sa invat o limba straina in 6 luni, mai exact engleza, eu sunt undeva pe la 20%, mi-ar trebui macar 80% sa stiu, am o admitere in vara, pe langa mate si psihologie, de mate m-am apucat, psihologie e teorie si nu e foarte multa, cu engleza stau mai prost.Ce ziceti as avea timp?

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Se poate invata vointa sa ai. Daca in fiecare zi inveti cate ceva ajungi in 6 luni sa stii la 80%.
Poti sa folosesti carti sau cursuri cu cd-uri, poti sa iti iei meditator care sa te ajute, poti invata de pe net, conteaza sa vrei, nu conteaza cum.
Eu invat franceza dupa o carte cu cd-uri si pot spune ca ma descurc. Vointa sa fie.

| FanLenovo a răspuns:

Engleza este o limba usoara.
De aceea este folosita ca limba internationala.

Mult mai grea este limba Romana, care este considerata una dintre cele mai grele limbi din lume.

Daca sti romana, o sa inveti engleza cu siguranta.

Pentru citire trebuie doar sa inveti pronuntia unor cuvinte iar apoi cand vei vedea alte cuvinte iti vei da seama de pronuntie amintindu-ti de cele invatate.

Ma rog, iti urez succes la lb. engleza.

Nu am raspuns pentru funda, poti sa i-o dai lui Bleikeer.

| Bleikeer a răspuns:

Dacă te pui cu burta pe carte, o înveți 100%. Englezii știu doar 20% din gramatica lor,deci, dacă vrei să te duci la ei, trebuie să pui mai mult accent pe vorbire.Dar dacă vine vorba de alt ceva, învață și gramatica.
Engleza e o limbă destul de ușoară, deci e posibil.
Succes la învățat.