| LarryRaraitul19 a întrebat:

Am o problema. Maine am simulare la matematica si nu am inteles un capitol din matematica in anii trecuti...
Este capitolul cu calcule de exemplu ( -m+n) adica operatiile care au minus in fata. Nu inteleg deloc acest capitol si aş dori sa imi explice cineva care le-a inteles si sa imi spuna si cum a facut sa inteleaga mai usor...
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Pai. sa zicem ca avem calculul -7+1 =se baga semnul aluia mai mare, in cazul asta 7 deci vine -. dupa le scazi 7-1=6. dar la 6 mai bagam - un fata, adica in total rezultatul este -6. incearca sa gandesti asa. -7 te-ai imprumutat la cineva si trebuie, sa ii dai inapoi dupa +1 ai dat inapoi, cat mai ai de dat inapoi. pricepi cat de cat?