| Gin1924 a întrebat:

Am o problema mare...am luat o nota de 6 la engleza si i-am zis mamei ca am luat 7. Va urma o sedinta la scoala si mama s-ar supara foarte tare daca ar afla nota.Cum sa fac sa nu afle?(oricum o pot repara de aceea nu vreau sa afle)

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Sinceritatea e cea mai buna.
Am avut un coleg, care la un examen a luat 8 (asa i-a zis profesorul) si cand colo in carnet i-a trecut4.Deci era picat! Am remarcat ca era pe lista de restantieri, mi-a aratat carnetul si i-am zis sa se duca la secretariat, unde a rezolvat problema, adica in catalog era 4 cu semnatura profesorului, in carnet avea 8 cu semnatura, tot a profesorului.Si chiar stiuse. Poti si tu sa spui ca nu te-ai uitat in carnet, dar ca profesoara ti-a spus ca -ti da nota 7. Sau asa ai inteles si nu te-ai mai uitat in carnet.
Se poate repara orice. Poti si acum sa te duci sa-i spui mamei tale asta! Cu lacrimi in ochi!
In asa fel, nimeni nu se va supara!
Iti ceri scuze si GATA!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti cu dirigintele si sa-i spui situatia si ca nu vrei sa afle mama tocmai pentru ca o vei scoate. Sau ii spui mamei ce s-a intamplat si ca o vei scoate.

| TheBunny a răspuns:

Poți să îi zici că profesoara de engleză ti-a zis ca îți dă 7 sau că nu ști de unde e dar așa poate mama ta ar veni să vorbeasca cu profa și ar afla. Încearcă mai bine cu prima variantă.