| 002agentsafieluat a întrebat:

am si eu o dilema, daca ma puteti ajuta, doar daca puteti: Eu sunt pasionat de Limba Romana dar mai mult sunt,, axat" pe lumea Fantasy(Fantezie), Mitologie, Istorie... idolul meu ( cum alti copii / adolescenti / chiar si adulti il au pe: Bat-man, Superman si alte personalitati care au intrat in,, istorie"), eu il am pe: J.R.R Tolkie >-- Creeatorul / Autorul mai multor volume de poezii / carti, ex: Hobbitul, Stapanul Inelelor ( preferatele mele ), eu am 16 ani sunt la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si am note de 8-9 si bacu sper sa-l iau cu peste 8, 00, intrebarea mea este: eu as vrea sa lucrez in domenii de cultura / creatii de filme/desene/Jocuri Video, ce facultatea ar trebui sa fac ( am idei despre filme / desene.am concepte, am scris o carte cu numele:,, Lordul Vaurtgon" ( fantasy ) cu diferite specii de creaturi de la oameni, orci, elfi, trolli, dwarf, gnomi, undead, si,, carausi" Tauri ( Tauren ) am primit diferite premii si laude pentru carte si chiar bagata in biblitoteca scolii, dar nu stiu ce faculttate sa aleg sa fac ceea ce imi place..nu cred ca exista asa ceva, a murit lumea aceea a cartiilor si a fanteziilor..si nu cred ca merita o facultate in domeniul acesta..care sa aduca si venituri..cine imi poate da o sugestie / indrumare, ii dau funda cu mare placere, va multumesc foarte mult!

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Poti face facultatea de Litere si Aici sa cauti un profil care ti se potriveste. Da recunosc daca faci litere aprofundezi mai mult dar trebuie sa tinem cont ca iti place sa scrii.
Acuma dezvoltarea nu se opreste aici si iti recomand sa inveti foarte bine si o limba de circulatie internationala cum ar fi engleza si sa te apuci sa scrii articole si povesti pe aceasta limba. De ce este important pentru ca in timpul facultatii daca esti smart poti colabora cu profesorii si publica in afara. Daca esti remarcata poti sa pleci cu bursa si sa te dezvolti acolo.
De asemenea dupa facultate poti sa faci doctorat in strainatate, de asta recomandarea mea este sa gandesti mai mult.
Cu veniturile facand romana ai asa: meditatii romana ( care se castiga bine crede-mahappy asa apoi ai carti, apoi ai bursele din strainatate, apoi ai colaborarile cu strainatatea. Tot ce trebuie sa ai este putere de munca si sa nu uitam curaj sa-ti indeplinesti visele.
Si eu sunt pasionat de ceea ce esti tu dar visele mele diferahappy atinge-le pe ale tale

| Delmoniko a răspuns:

Am fost pasionat cam de aceleasi lucruri. Sau cel putin de aceeasi latura artistica. Ce iti pot spune din prima este ca, si dupa multe eforturi si ani, e greu sa traiesti decent din asta. Poate daca faci o gramada de compromisuri si te muti din tara pentru a face apel la o editura straina. Poti incerca la Litere. Pana la urma, poti face orice atat timp cat iti urmaresti visul. Eu scriu si public cand pot. Iti poti deschide propria lume virtuala - http://mythologica.ro/mythopoeia/
Acum fac parte din clubul lui Tolkien, merg pe la citiri etc. Ai toata viata inainte. Scrie cat mai mult, creaza si priveste inainte.
Tenna' ento lye omenta - pana cand ne vom intalni in graiul elfilor.