| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare: sunt cam nelamurit : sunt in clasa a 10-a la un liceul teoretic profil: matematica-informatica si intrebarea mea este..as vrea sa dau mai departe la informatica sa devin programator si/sau ma pasioneaza si designu..modelatu / texturatu in 3ds max, photoshop, maya, etc si nu stiu ce sa fac, unde sa dau mai departe ori in tara la informatica sa ma dedic total sau undeva la,, game design" sau asa ceva.dar problema este ca pe 3 ani la o facultate de info dai in jur de 1000-1200 de euro ( depinde de facultate ), si daca aleg alta facultate in afara tari dau peste 36000 de euro...si nu iti permiti in Romania si intrebarea mea este.ce sa fac nu stiu cum sa fac sunt nedumerit...nu stiu ce sa fac... dati-mi un sfat dau funda! multumesc

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fa Politehnica, automatica si calculatoare. De acolo te poti angaja la Ubisoft, Gameloft, etc. si sa lucrezi in domeniu. Poti eventual sa faci practica la o firma de genul din timpul facultatii.

| RoccoSuasito a răspuns:

Salut. Nu prea am inteles intrebarea ta. Facultati axate special pe game design nu cred ca sunt in Romania (sigur nu sunt). Daca ai posibilitatea sa studiezi in strainatate, fa-o. In Romania poti sa faci facultatea de info si gratis, daca intri la fara taxa si reusesti sa te mentii in anii 2 si 3.