| Tatone a întrebat:

Am si eu o mare dilema.....pe primul semestru la romana mi-a iesit media 5 iar pe al doile semestru mi-a iesit media 4.62 care ar fi trebuit sa fie 5 prin rotunjire dar profesorul mi-a trecut 4.
Acuma intrebare mea este media aceea de 4.62 nu se rotunjeste!?

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

De obicei notele se rotunjesc, dar daca profesorul tau te-a mai intrebat cate ceva in orele de la sfarsitul semestrului si a considerat ca nu esti pregatit(a), atunci nu ti-a rotunjit si ti-a trecut 4. Fiecare profesor este stapan pe obiectul lui si, in consecinta, face cum doreste. Cand elevul este in situatie de corijare la sfarsitul unui semestru, de obicei il mai intreaba recapitulativ din materie, pentru a vedea daca merita sau nu sa-i incheie medie de trecere. In cazul tau, cu parere de rau iti spun, probabil a considerat ca nu meriti.In concluzie, va trebui sa sustii examenul de corijenta.