| whiteboy1995 a întrebat:

am si eu o nelamurire cu media mea la Romana am pe primul semestru media 4. Pe semestrul doi am notele in oral 5/7/8 si media notelor este 6. 66667 inmultesc 6 cu 3? sau 6. 66667 cu 3? sau se rotunjeste 6. 66667 si inmultesc 7 cu 3? dau funda Multumesc.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Pustiule, e a treia oara cand zic : media notelor, inmultit cu 3 plus teza impartit la patru. Daca media notelor e 6, 666666(6), aproximezi. Ai auzit de aproximare?
Ai 6, 6 inmultit cu 3 plus teza impartit la 4.
Sau 66 inmultit cu 3, impartil la 10, daca nu stii sa inmultesti cu virgula.
Ma bucur ca ai note mai bune pe semestrul doi, bravo, vorbesc foarte serios, bravo tie!

3 răspunsuri:
| ioanahd1 a răspuns:

Vrei sa iti calculezi media cu tot cu teza?

| whiteboy1995 explică (pentru ioanahd1):

Nu voiam sa stiu daca se inmulteste 3 cu 6. 66667 sau 3 cu 7 daca se rotunjeste media la oral.

| KrEaThYvE a răspuns:

Copile fara cuparare media 4... ce e asa greu : aduni notele (de exp 3 note) si la imparti la cate sunt( la 3 daca sunt 3) daca ti-a iesit 6. 6777 se rotunjeste la 7, daca vr sa pui si teza imnultesti cu 3 si imparti la 4 deoarece teza=1sfert de nota