| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am terminat primul an la tehnologia constructiilor de masini si ma gandesc sa renunt, sa merg la calculatoare si tehnologia informatiei. Ce parere aveti? Merita sa renunt unde sunt si sa merg pe IT? Multumesc.

2 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Depinde ce îți place mai mult. Mecanica, șurubăreala, sau informatica, programare, cabluri, fire, etc…

| Brizbriz a răspuns:

Daca ai talent la IT, atunci da, insa, daca esti indecis atunci, ma cam indoiesc, PROFUND, ca ai talent, iar daca faci facultatea o sa ajungi mai naspa decat constructia de masini, ceva de gen help desk, la care instalezi windows toata ziua, sau, mai rau, ala care se duce si sudeaza fibra pe teren, ca ploua, ninge sau e furtuna

asa ca, poate, constructia de masini e mai buna pentru tine, este mult mai simplu de inteles, nu iti trebuie talent, samd

ce inseamna talent... nu o sa uit NICIODATA una care a terminat automatica, si langa ea era unul de anul 2 care ii facea lucrarea de licenta, si statea sa ii explice DE LA ZERO, fiecare concept, asta dupa ce ea a facut 5 ani de facultate