| Jose9283 a întrebat:

Salut, TPU! Am terminat un profil de filologie, am luat bacul cu o nota destul de mare, dar am o problema. Ideea este că nu știu în ce să profesez mai departe. Nu mă pricep la matematica și fizica absolut deloc, iar partea cu memoratul nu prea îmi convine, mai ales că după ce am învățat atât de mult pentru examen nu știu de ce, dar nu mai pot memora că înainte (poate este din cauza învățării prea intense), așa că nu prea mai sunt bun nici pe partea de tocit. Ideea este că vreau o profesie buna, pe care as putea sa o practic în alte țări. Poate vouă o sa va vina niste idei mai bune, eu am luat în parte fiecare facultate și nu m-am văzut practicand viitoarea profesie respectiva in viitor, întrucât nu s-a potrivit standardelor mele. Deci, aveți vreo idee de o profesie, care necesita studii postliceală sau chiar universitare, dar care sa nu aibă matematica si fizica sau sa se axeze pe "tocit" și care poate fi exercitată în alte țări (Spania, New York etc.)?

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poti merge pe medicina (mereu se va cauta, oriunde), nutritie (multe persoane au nevoie de un nutritionist iar in SUA rata de obezitate e imensa (si a altor boli legate de alimentatie), nu ar trebui sa iti faci griji) sau poti deveni instructor de sport. Toate sunt alegeri bune care sunt la cautare (poate nu musai in Romania, insa in alte tari da). (bazat pe interesul tau pentru nutritie si sport)

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filosofia. Ea nu se bazează pe tocit ci pe întrebarea - de ce? -.

| al0o0o0 a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa faci ceea ce-ti place, sa-ti iei cat timp ai nevoie pentru a te gandi la ce vrei sa faci. Gandeste-te la pasiunile tale si la unde duc ele, la ce meserii gen.
Oricum, avand in vedere ce ai zis ai putea sa mergi la Litere sau la Limbi straine.

| Jose9283 explică (pentru al0o0o0):

Pai, pasiunea mea principala este sportul și nutriția (mă pricep destul de bine in aceasta sfera a biologiei). Mă gândeam la instructor de fitness, dar nu știu dacă merita și din punct de vedere financiar, având în vedere că vreau sa practic in alta țară.

| Blackrose18 a răspuns:

Efectiv, tu nu vrei nimic happy scuza-ma ca iti spun dar vrei totul usor si sa mai fie si la standard inalt. Ai terminat liceul de filologie, ai putea sa mergi la facultatea de litere sau limbi straine, in acest domeniu ai putea profesa ca purtator de cuvant, profesor, jurnalist, traducator, redactor de carte, bibliotecar, dar daca astea nu sunt facute pentru tine mai intai cauta ceva sa iti placa.