| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

am trecut clasa a 8-a si imi fac griji in legatura cu ce o sa fac la examen
pentru ca in ultimii ani nu prea am acordat o importanta prea mare la limba romana dar la mate ma mai descurc si anul acesta as vrea sa se schimbe lucrurile la romana.
As vrea sa stiu ce as putea repeta, din ce s-ar dar la examen la romana si mate(mai bine zis ce as putea repeta).

Răspuns Câştigător
| GeorgeBerbec a răspuns:

La romana vei avea de invatat toata gramatica si toate genurile si speciile literare. Eu acum am trecut clasa a 9a si am facut la romana 60 de modele de teste la romana in cam 2 luni jumatate. O sa iti spuna profesoara de romana ce sa inveti mai exact si cam atat. Nu te panica mai ai timp si o sa fie bine crede-ma

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| wolfves a răspuns:

La romana mi se pare cel mai usor, mai ales daca poti sa memorezi lucruri. Trebuie sa stii toate genurile si speciile literare si gramatica. Cred ca ar fi bine daca ai putea face si meditatii, eu am facut. Si probabil o sa lucrati la scoala si dintr-o carte cu variante de examen (la romana eu am avut) sau poti sa iti cumperi tu si sa lucrezi. Succes!

| Zozohun a răspuns:

Eu zic sa le zici părinților sa te mediteze. Si la mate si la romană. O sa fie foarte greu fara meditatii la examen.