| Matei005 a întrebat:

Anul acesta am participat la un concurs național (Concursul Național de Referate și Comunicări Științifice "Ștefan Procopiu") și am luat Premiul 1. Din câte am înțeles, aș putea lua bursă de merit, dar nu știu dacă chiar pot primi și ce ar trebui să fac ca să o pot primi. Am participat la concurs când eram în clasa a 8-a, iar acum m-am înscris la alt liceu în clasa a 9-a. Trebuie să mă duc la director cu diploma sau ceva? Întreb deoarece nu am mai luat o bursă de merit niciodată.

P.S. Pe diplomă scrie: "Concursul Național de Referate și Comunicări Științifice "Ștefan Procopiu" este înscris în Calendarul Activităților Educative Naționale al Ministerului Educației Naționale, domeniul științific, poziția 17. "

Mulțumiri în avans.

4 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Bursa de merit nu se dă aşa cum crezi tu.
Se face un dosar la cancelarie la propunerea dirigintelui pe baza notelor din primul trimestru. Cu alte cuvinte, dovedeşte în primul trimestru că eşti bun, să ai nota la purtare peste9, 5 şi la medie pe învăţătură peste 8, 80 la urmă vei fi inclus în bursa de merit fără probleme. Vezi că pe google îţi spune şi ce acte îţi trebuie. Succes

| Matei005 explică (pentru mudokins78):

Deci să înţeleg că pot primi bursă, doar că trebuie să îndeplinesc anumite condiţii pentru asta.

| mudokins78 a răspuns (pentru Matei005):

Nu că poţi primi bursă, dar din ce mi-ai spus, ai dreptul la bursă! Succes

| LoryC a răspuns:

Trebuie să întrebi la secretariatul liceului în ce condiții primești bursa de merit și dacă ai câștigat acel concurs, ce ai putea face pentru a primi bursa de merit.