| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Anul trecut nu am intrat la liceul dorit, asa ca m-am gandit ca de anul acesta sa ma mut.Ideea e ca nu am medie, a mea va fi in jur de 8.70, iar acolo media ultimului promovat era in sem.1 8.90, acum fiind posibil sa mai creasca.Maica-mea a fost in februarie sa vorbeasca cu directoarea liceului la care ma mut,totul a fost ok,i-a zis ca ar trebui sa am media cat de cat pe aproape,iar acum,; la sfarsitul anului,este din nou chemata sa vorbeasca cu directoarea.Din nou,media imi pune bete in roate,si am auzit ca vor multi sa se mute la clasa aceea de engleza,iar ai mei nu vor sa imi aranjeze transferul,au zis foarte clar ca vor merge acolo, daca ma transfera bine, daca nu iarasi bine.Eu chiar imi doresc transferul si mi se pare normal sa ma si enervez.Am avut aseara o cearta la cutite cu ai mei si acum nici nu mai vor sa ma mute.Cum as putea sa ma transfer la clasa dorita, daca nu am medie si vin si multi contracandidati? Cum sa ii conving pe ai mei sa faca un aranjament? Mentionez ca transferul are motive intemeiate, mai ales ca sora mea urmeaza gimnaziala acolo.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca sora ta face gimnaziul acolo nu este un motiv de transfer, acesta este valabil doar in cazul gemenilor.
Si poti sa te enervezi doar pe tine, tu n-ai invatat destul pentru a intra la profilul dorit.
Parintii tai au dreptate in ce ti-au zis.
Regulile trebuie respectate, indiferent ca-ti place sau nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu îndeplineşti condiţiile de transfer, NU ai cum să te transferi acolo!
NU ţi se va aproba transferul!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| Serban_Albu_1994 explică (pentru bursuc001):

Paremi se ca am mai pus intrebarae asta si ai zis ca se poate Evita, si trebuie sa am,, noroc".

| Serban_Albu_1994 explică (pentru bursuc001):

Eu zic ca daca am PCR totul e posibil.

| bursuc001 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Doar condiţia cu media se poate "rezolva"winking

"Art. 223 -... b) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul; excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie"

Deci, Consiliul de Administraţie ( care aprobă transferul ) va aproba şi derogarea de la condiţia cu media happy