| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Anul trecut nu am reusit sa intru la liceul dorit din pricina mediei. M-am gandit insa ca din clasa a X-a sa ma mut,insa e posibil sa ma lovesc din nou de aceeasi problema.O profesoara,care preda la liceul care ma mut, a zis ca ma va muta fara probleme, totul e sa vrea directorul. Nu cu mult timp in urma, la indicatiile profei, a mers si a vorbit cu directoarea de la viitorul liceu, cu care chiar s-a inteles de minune. Sora mea face gimnaziul la liceul unde intentionez sa ma mut, plus ca sunt foarte multe motive justificate, care tin de timpul in care pot ajunge la ore, de controlul pe care parintii il vor avea asupra mea dar si a soramii, si mai sunt multe, la fel de plauzibile. In fine, directoarea i-a zis maicamii, ca trebuie sa fiu cu media cat de cat pe aproape de cea a ultimului promovat, deci nu neaparat egala! Revenind la ce a zis profesoara mea, in general transferurile inseamna pile, media fiind doar asa de forma in Romania, nu se tine cont musai de ea. Din fericire, la specializarea la care ma duc, mai exista 2 locuri libere, existand posibilitatea
sa se mai elibereze, iar ultima medie pe semestrul 1 a fost 8.90. As putea scoate media aceasta, destul de usor, insa mi-e teama ca ar mai putea creste, si din ce am inteles pana acum, daca nu e mare diferenta intre media mea si a ultimului, atunci e ok. Mentionez ca liceul de la care plec este unul foarte bun, printre primele dupa mediile de la bac. Astept pareri!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si ce sfat ti-ar putea da cineva decat sa tragi tare? Oricum, nu mai este mult pana la sfarsitul anului scolar. Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să îndeplineşti condiţiile de transfer şi să fie locuri libere :)
Condiţia referitoare la medie se poate EVITA : "excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie" :))
Deci, dacă ai puţin "noroc" ( sau dacă-ţi "faci" acel "noroc" ) se rezolvă chiar dacă nu ai fix media ultimului absolvent...

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!