| TimmyRO a întrebat:

As vrea sa ma axez pe domeniul IT,cam ce facultate imi recomandati(automatica, cibernetica)? ce trebuie sa stiu ca sa ma pot descurca la si dupa acea facultate? ce o sa invat la acea facultate?
Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci la si dupa facultate. vrei numa software faci facultatea de info, vrei si ceva hardware faci automatica si calcultoare.

in principiu inainte de facultate ar fi bine sa stii matematica si ceva programare, in facultate nu inveti mare lucru tot pe cont propriu vei facea cea mai mare parte a muncii in schimb vei avea niste directii si sfaturi concrete

| TimmyRO explică (pentru suntserios):

Pai eu acum sunt in clasa a X a profil real(matematica-informatica) si as vrea sa ma bazez pe soft pentru ca din cate am inteles la automatica si calculatoare trebuie sa stiu si ceva fizica si nu sunt bun la fizica!

| suntserios a răspuns (pentru TimmyRO):

Se face un sigur semetru fizica si cam atat, mai sunt in schimb cateva cursuri de electronica