| CeFaciDiseara a întrebat:

As vrea sa stiu cum se afla raza unui cerc daca ni se da lungimea cercului?

Răspuns Câştigător
| Solanoo a răspuns:

Lungimea= 2 pi ori raza
si inlocuiesti
5=2 pi (sti de face ca un t cu 2 betisoare) ori raza
raza= 2 supra 5 pi
* am presupus ca lungimea e de 5
http://www.mateonline.net/geometrie.htm
Bafta! Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Una din formulele de bază ale unui cerc estea cea care dă lungimea acestui cerc.
Cînd vorbim de lungimea unui cerc gîndește așa: ia o bucată de sfoară și înfășoar-o o dată în jurul corpului tău( ca o curea). Consideră că acest corp al tău ar fi rotund.
Toată acea lungime de sfoară care te încojoară pe tine o dată este LUNGIMEA cercului.
Formula clasică a lungimii cercului
este 2 pi r. În care pi este o constantă (, întotdeauna are aceeași valoare, mai exact 3, 14) iar r este raza cercului.
Deci, dacă știu lungimea cercului, să zicem 62, 8 cm, împart pe acest 62, 8 la 3, 14 ( ne dă 20) și apoi la 2 și obținem 10.
Acest 10 este tocmai raza cercului.
Invers, dacă știu raza, voi înmulți cu 6, 28( 2 pi) și aflu lungimea cercului.
O a doua formula de bazăa unui cerc este : pi r pătrat. Aceasta este formula ariei cercului.
Ține minte! Acest pi( litera grecească pi) are întotdeauna 3, 14.