| tudorodo a întrebat:

astazi am dat un test la romana si la ultimul exercitiu ni se cerea sa demonstram ca textul suport apartine operei lirice!
Era bine daca am luat fiecare strofa in parte si am zis ceva de genul; in prima strofa poetul descrie; n a doua poetul ne vorbeste despre! Si tot asa pana la ultima strofa! Deci?

Răspuns Câştigător
| Mmiimmii a răspuns:

Nu stiubdaca a fost tocmai corect dar daca ai scris... Lunruri corecte despre fiecare strofa ...stai calm ca oricum iti da punctaj. Profesorii vor sa vada ca stii deci in concluxie eu zic ca ai facut corect dar acum depinde de ce ai scris... oricum ideea a fost corecta☺

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Tu ai scris mai mult un comentariu, dar, daca ai facut referire ca opera e scrisa in versuri, ai identificat prezenta sau implicarea autorului in poezie, mesajul pe care acesta il transmite, atunci s-ar putea accepta modul cum ai abordat tu subiectul. Sunt anumite elemente care trebuie identificate pe text, pentru a demonstra ca un text apartine genului epic/liric.

| DanielVălean a răspuns:

Nu e bine. Trebuia sa identifici trasaturile operei lirice in poezie si sa le exemplifici. Pronume la persoana I, verbe la persoana I, care marcheaza prezenta eului liric, figuri de stil...
Cred ca te-ai prins.
Ce ai facut tu de fapt a fost un comentariu literar.

| Laurentiu_Purcaru_1977 a răspuns:

Daaaa o sa iei 4